Najlepsze zioła na laktację

Przyprawy i ich właściwości przeciwzapalne
4 min czas czytania

Laktacja to złożony proces, na który składa się wiele czynników związanych z anatomią, metabolizmem czy układem hormonalnym. Aby usprawnić ten proces, już od starożytności stosowane były substancje uważane za laktogenne w postaci ziół. Dzisiaj, tego typu środki nazywane są galaktogogami. Termin galaktogogów odnosi się do środków farmaceutycznych lub substancji naturalnych pochodzenia roślinnego, które wpływają na inicjowanie i podtrzymywanie laktacji. Mogą być to zarówno leki np. hormonalne lub antagoniści dopaminy, żywność m.in. jęczmień i owies oraz wspomniane wcześniej zioła.
Wyróżniamy 2 grupy takich produktów: pierwsza to substancje działające na odruch prolaktynowy, które zwiększają wytwarzanie mleka. Do drugiej grupy należą zaś substancje działające na odruch oksytocynowy, które wspomagają wypływ mleka.

Najczęściej stosowane zioła uznawane za laktogenne to: kozieradka, rutwica, czarnuszka oraz ostropest plamisty.
Zioła poprawiające trawienie to: koper włoski i ogrodowy, anyż, kmin rzymski i kminek zwyczajny.
Do ziół poprawiających stan emocjonalny u matki należą głównie: melisa, rumianek, lipa i pokrzywa.

Wśród kobiet karmiących dużym powodzeniem cieszą się tzw. herbatki laktacyjne, które są mieszankami powyższych ziół.

TOP 3 Zioła poprawiające laktację:
Kozieradka – kupisz tutaj w sklepie zjedzzdrowo.pl
Zrzut ekranu 536 - Dietetyk od serca

Należy do najczęściej stosowanych ziół mlekopędnych. Mechanizm jej działania, jednak nadal nie jest jasny i niewiele jest dowodów potwierdzających jej pozytywny wpływ na wydzielanie mleka. Sugeruje się, że kozieradka stymuluje funkcję wydzielniczą gruczołów potowych, które podobnie jak gruczoły piersiowe są gruczołami apokrynowymi. Podobna budowa, a tym samym punkt uchwytu może wskazywać na to, że kozieradka pozytywnie wpływa na oba te gruczoły.
Kozieradka zawiera także fitoestrogeny i diosgenine, które mogą wpływać na zwiększenie wypływu mleka. W badaniu Swafford z 2000 roku zlecono 10 matkom wypijanie 9 filiżanek naparu z kozieradki przez okres 2 tygodni. Po tym czasie ilość mleka odciąganego zwiększyła się ponad 2-krotnie (z 207 do 464 ml/dobę). Ograniczeniem tego eksperymentu był brak grupy kontrolnej. Co ciekawe inne podobne eksperymenty tego efektu nie potwierdziły. W jednym z takich badań (Reeder C. i wsp., 2013r.) przeprowadzonym na matkach karmiących nie zauważono wyższego stężenia prolaktyny oraz zwiększenia ilości wyprodukowanego mleka po zastosowaniu kozieradki.

Ostropest plamisty – kupisz tutaj w sklepie zjedzzdrowo.pl
Zrzut ekranu 518 - Dietetyk od serca

Od wielu lat uchodzi za roślinę laktogenną. Sylimaryna czyli ekstrakt z ostropestu plamistego zawiera w swoim składzie flawonolignany, które należą do grupy fitoestrogenów. W wielu badaniach na zwierzętach (m.in. Capasso i wsp. 2014) odnotowano korzystny wpływ sylimaryny na laktację. Zauważono, że krowy, którym podawano wyciąg z tej rośliny, oddawały ok. 5 litrów mleka więcej w ciągu doby. W badaniu na szczurach z kolei stosowanie sylimaryny wykazało zwiększenie stężenia prolaktyny, które ulegało zmniejszeniu po zastosowaniu bromokryptyny. Taki mechanizm sugeruje, że ekstrakt z ostropestu plamistego działa poprzez wpływ na receptory D2- dopaminergiczne. W badaniu, w którym podawano kobietom sylimarynę przez 63 dni, zaobserwowano znaczący przyrost ilości wytwarzanego mleka porównując go z grupą kontrolną (86% do 32%). Nie zauważono przy tym żadnych skutków niepożądanych u tych kobiet. Sylimaryna ponadto stabilizuje oraz wzmacnia błony komórek wątrobowych. Jest również środkiem stymulującym syntezę białka, wpływając na wytwarzanie nowych komórek wątrobowych dzięki czemu sprzyja regeneracji tego narządu.

Czarnuszka – kupisz tutaj w sklepie zjedzzdrowo.pl
Zrzut ekranu 516 - Dietetyk od serca

Dotąd nie wykazano w badaniu na ludziach jej korzystnego wpływu na laktację. W jednym z badań na szczurach karmiących zaobserwowano, że podawanie czarnuszki w istotny sposób zwiększyło u nich ilość mleka. W innym badaniu przeprowadzonym także na szczurach wykazano działanie zapobiegające osteoporozie. Tłumaczono to wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych tego zioła oraz jego właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

W jednym z bardziej interesujących badań z grupą kontrolną wykazano korzystny wpływ na laktację herbatki ziołowej Humana stosowanej po porodzie. Skład tej herbatki był następujący: liście malin (200 g.), hibiskus (2.6 g.), rooibos (200 mg.), werbena (200 mg.), ekstrakt z kopru włoskiego (200 mg.), olej z kopru wloskiego (20 mg.), kozieradka (100 mg.), rutwica (100 mg.) oraz 500 mg. witaminy C w 100 gramach produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *