Witamina D i wapń chronią przed zawrotami głowy – nowe badanie.

Witamina D
3 min czas czytania

Niedawno opublikowane badanie w internetowym wydaniu Neurology wykazało, że przyjmowanie witaminy D i wapnia dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawrotów głowy. Grupa badaczy z Korei zaobserwowała, że suplementacja witaminą D i wapnia u osób z łagodnymi napadowymi pozycyjnymi zawrotami głowy (ŁPZG) może redukować nawroty objawów tego schorzenia. Szczególnie silny związek korzystnego wpływu takiej suplementacji był zauważalny u osób z niskim poziomem witaminy D.

Czym jest ŁPZG ?

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy (ŁPZG) to choroba związana z zaburzeniem ucha wewnętrznego i niewłaściwym rozłożeniu malutkich cząsteczek wapnia w jego obrębie. Objawem jej są powtarzające się, krótkie zawroty głowy spowodowane zmianą położenia głowy. Mogą wystąpić np. przy zmianie pozycji głowy podczas leżenia w łóżku. Przypadłość ta jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania zawrotów głowy. Obecnie głównym sposobem leczenia jest wykonanie przez lekarza serii ruchów głową tzw. manewry repozycjonowania. Ich celem jest przesunięcie cząsteczek wapnia znajdujących się w uchu wewnętrznym do błędnika przedsionkowego, gdzie nie będą wywoływać zawrotów. Jeśli manewry repozycyjne okazują się nieskuteczne, lekarz może zalecić zabieg operacyjny.

Metodologia badania

W najnowszym badaniu nad alternatywnym sposobem leczenia ŁPZG wzięło udział 957 mieszkańców Korei borykających się z tym schorzeniem, u których leczenie w formie manewrów repozycyjnych było nie skuteczne.  Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i tylko w jednej z nich część osób została poddana interwencji. 

W grupie interwencyjnej u 445 osób pobrano krew w celu zbadania poziomu witaminy D przed rozpoczęciem eksperymentu. U 348 osób z tej grupy wynik poziomu witaminy D okazał się niższy niż 20 nanogramów na mililitr. U tych osób wprowadzono suplementację 400 jednostek witaminy D oraz 500 miligramów wapnie dwa razy dziennie. Z kolei pozostałe osoby z tej grupy, u których stwierdzono poziom witaminy D równy lub wyższy od 20 ng/ml nie otrzymały żadnej suplementacji. 

W drugiej grupie obserwacyjnej znalazło się 512 osób, które nie były badane pod kątem poziomu witaminy D oraz nie otrzymały suplementów. 

Wyniki i wnioski

Wyniki tego eksperymentu wykazały, że u osób z grupy interwencyjnej przyjmującej suplementy rzadziej występowały nawroty epizodów zawrotów głowy niż u osób z grupy obserwacyjnej. Badacze wynik ten określili jako 24-procentowy spadek rocznego wskaźnika nawrotów. Zauważono też, że ci, którzy przed rozpoczęciem badania mieli największe niedobory witaminy D (poniżej 10 ng/ml) najbardziej skorzystali na suplementacji. U nich redukcja rocznego wskaźnika nawrotów wyniosła, aż 45%. Łącznie 38% osób z grupy interwencyjnej miało nawroty choroby, natomiast w grupie obserwacyjnej nawroty stwierdzono u 47%.

Eksperyment ten pokazuje, że istnieje alternatywny sposób leczenia łagodnych napadowych zawrotów głowy. Jak dotąd wykonywanie manewrów repozycyjnych przez lekarzy było jedynym znanym sposobem leczenia. Dzisiaj już wiemy, że proste i mało inwazyjne leczenie w formie stosowania suplementacji wapniem i witaminą D może skutecznie zapobiegać temu powszechnemu i nawracającemu zaburzeniu.

Badanie to było wspierane przez koreańskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.

Literatura:

1. Seong-Hae Jeong, Ji-Soo Kim, Hyo-Jung Kim i inni, Prevention of Benign Paroxysmal Positional Vertigo with Vit D Supplementation: A Randomized Trial. Neurology, 2020;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *