Fibroscan – nowoczesna metoda diagnostyki chorób wątroby

Zrzut ekranu 565 - Dietetyk od serca
6 min czas czytania

Stłuszczenie wątroby (steatoza) jest stanem chorobowym wynikającym z odkładania się nadmiernej ilości tłuszczu w wątrobie. Z fizjologicznego punktu widzenia wygląda to tak, że ogromne struktury komórkowe (wakuole) wypełnione tłuszczem gromadzą się w cytoplazmie hepatocytów, przez co zaburzają funkcje wątroby. Stłuszczenie może być spowodowane różnymi czynnikami, główne z nich to nadmierne spożycie alkoholu, otyłość, choroby metaboliczne czy przyjmowanie specyficznych leków. W wielu przypadkach stłuszczenie wątroby jest stanem początkowym, który prowadzi do zwłóknienia, a następnie marskości wątroby. Stłuszczeniowa choroba wątroby jest także jednym z czynników powodującym gorsze rokowania w wirusowym zapaleniu wątroby typu C oraz zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań u pacjentów po przeszczepie wątroby. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć stan stłuszczenia i wdrożyć odpowiednie leczenie w celu zapobieganiu i zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób wątroby.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, która może przebiegać bezobjawowo przez długi czas. W związku z tym, najczęściej diagnozuje się ją przypadkowo, podczas badań laboratoryjnych lub obrazowych, które wykonywane są z innych powodów. Istnieją jednak pewne objawy i czynniki ryzyka, które sugerują, że u pacjenta może występować stłuszczenie wątroby.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to m.in.:
 • uczucie ciężkości lub dyskomfortu w prawym górnym kwadrancie brzucha,
 • bóle brzucha,
 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • utrata masy ciała.
Czynniki ryzyka stłuszczenia wątroby to m.in.:
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • zespół metaboliczny,
 • zwiększone spożycie alkoholu,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zastosowanie niektórych leków.

W przypadku zwłóknienia wątroby dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki łącznej, która stopniowo zaczyna zastępować zdrowe komórki wątrobowe. Zwłóknienie jest bowiem wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, a gromadząca się tkanka łączna uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Długo utrzymujący się taki stan prowadzi do bardzo poważnych powikłań np. marskości wątroby.

Diagnostyka chorób wątroby to proces, który wymaga zastosowania różnych metod badawczych. Jeśli istnieją podejrzenia, że u pacjenta może występować stłuszczenie wątroby, lekarz może przeprowadzić następujące badania i testy:

 1. Badanie krwi – poziom enzymów wątrobowych (ALT i AST) jest zwykle podwyższony u pacjentów ze stłuszczeniem wątroby.
 2. Badanie ultrasonograficzne (USG) – pozwala na wizualizację wątroby i ocenę jej stanu, ale nie daje dokładnego obrazu.
 3. Biopsja wątroby – pobranie próbki tkanki wątroby w celu jej dokładnej oceny. Jest to jednak inwazyjne badanie, które może powodować powikłania, dlatego stosuje się je raczej w przypadkach, gdy istnieją poważne podejrzenia, że u pacjenta występuje zaawansowane stłuszczenie wątroby lub inne choroby wątroby.
 4. FibroScan (elastografia) – najnowocześniejsze, nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić stopień stłuszczenia i zwłóknienia wątroby. Jest to szybka, bezpieczna i skuteczna metoda, która nie wymaga pobierania próbek tkanki wątroby, co jest nie tylko bolesne, ale także wiąże się z ryzykiem powikłań.

Czym jest dokładnie FibroScan?

FibroScan to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które pozwala na dokładną ocenę stopnia zwłóknienia i stłuszczenia wątroby. Jest to szybka, bezpieczna i skuteczna metoda, która nie wymaga pobierania próbek tkanki wątroby, co jest nie tylko bolesne, ale także wiąże się z ryzykiem powikłań. Podczas badania pacjent kładzie się na łóżku, a na jego skórze badacz umieszcza specjalną głowicę, która emituje fale ultradźwiękowe do wątroby. Te fale ultradźwiękowe są odbijane przez tkanki wątroby I rejestrowane przez tę samą głowicę, która mierzy opór wobec tych fal. Na podstawie tych pomiarów lekarz może określić stopień zwłóknienia oraz stłuszczenia wątroby. Cały proces pomiaru może zostać przeprowadzony przez przeszkolony personel medyczny lub przeszkolonego lekarza.  Osoba badająca wykonuje 10 prawidłowych pomiarów cząstkowych. Algorytm zastosowany w urządzeniu oblicza średnią wartość sprężystości (zwłóknienie) oraz średnią wartość tłumienia ultradźwięków (związanej ze stłuszczeniem). Wyniki pokazują się natychmiastowo na ekranie urządzenia. Wartość sprężystości wyrażana jest w kPa (kilopaskalach), natomiast poziom stłuszczenia w dB/m. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut. Skuteczność pomiarów technologii CAP została dokładnie przebadana i opisana w licznych pracach naukowych. Autorzy tych badań wykazywali, że ta nieinwazyjna metoda pomiaru dokładnie mierzy i wyraża poziom stłuszczenia wątroby u pacjentów z różnymi objawami chorobowymi.

Jest to szybka, nieinwazyjna i bezpieczna metoda, która pozwala na dokładne ocenienie stanu wątroby oraz na wczesne wykrycie uszkodzeń, co z kolei umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Warto wiedzieć, że wyniki badania FibroScan należy interpretować w kontekście innych badań diagnostycznych oraz stanu klinicznego pacjenta. Dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który zaplanuje dalsze postępowanie. Wczesna diagnoza i leczenie chorób wątroby jest kluczowe dla zachowania zdrowia i zapobiegania poważnym powikłaniom, takim jak marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy.

Firma Sanofi Polska chce pomóc mężczyznom w dbaniu o swoje zdrowie. Dlatego organizuje akcję „Prowadź się zdrowo”, w ramach której można skorzystać z bezpłatnych badań FibroScan. To nowoczesne narzędzie pozwala na wczesne wykrycie chorób wątroby, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Zachęcamy do udziału w akcji już od marca 2023 roku!

Zrzut ekranu 558 - Dietetyk od serca
Aby skorzystać z darmowych badań, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej akcji „Prowadź się zdrowo”. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia swojego udziału.

Podsumowując, FibroScan to nowoczesna i skuteczna metoda diagnostyki chorób wątroby, która pozwala na szybką i dokładną ocenę stopnia uszkodzenia wątroby. Jednakże, wyniki badania należy interpretować w kontekście innych badań diagnostycznych oraz stanu klinicznego. Jeśli podejrzewasz u siebie stłuszczenie wątroby, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badania i zaleci odpowiednie postępowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *